PROGRAMME

DAY 1 / Sun, April 15
Artist: Max Negrelli (D)
Curator: Pete Lamberto (PH/DK)
From 16.30 to 21.00

DAY 2 / Mon, April 16
Artist: Runa Norheim (NO)
Curator: Julie Jane Nissen (DK)
16.00-16.30 / 17.30-18.00 / 19.00-19.30 / 20.30-21.00

DAY 3 / Tue, April 17
Artists: Bärbel Praun (D) and Miriam Hamann (A)
Curator: Julie Jane Nissen (DK)
From 14.00 to 20.00

DAY 4 / Wed, April 18
Artists: PRESS PLAY! (pre-study for exchange I)
Curators: LOKALE

DAY 5 / Thu, April 19
Artist: Filip Vest (DK)
Curator: Emil Clemént Lüth (DK)

DAY 6 / Fri, April 20
Artist: Oskar Koliander (SE) and Augusta Sørensen (DK)
Curator: Anne Julie Arnfred (DK)
From 12.00 to 18.30

DAY 7 / Sat, April 21
Artist: Nuleinn (DK/SE/IS)
Curator: Anne Julie Arnfred (DK)
From 9.00 to 21.00

DAY 8 / Sun, April 22
Artist: Alex Mørch (DK)
Curator: Anne Kathrine Zychalak Stolten (DK)
From 13.00 to 19.00

DAY 9 / Mon, April 23
Artist: Tiago Casanova (PT)
Curator: Pete Lamberto (PH/DK)
From 14.00 to 20.00

DAY 10 / Tue, April 24
Artists: LOCAL VIEW (pre-study for exchange II)
Curators: LOKALE

DAY 11 / Wed, April 25
Artists: Avon Bashida, Zuhra Hilal, Signe Maria, Sidsel Lehn Mehlsen, Laura Guiseppi
Curators: Sara Ludvig & Ragnhild Elisabeth (DK)
From 17.00 to 21.00

DAY 12 / Thu, April 26
Artist: Nana Francisca Schottländer (DK)
Curator: Paola Paleari (IT)
From 00.00 to 22.00

DAY 13 / Fri, April 27
Artist: Michael Richardt (DK)
Curator: Mikkel Elming (DK)
From 00.00 to 00.00
(cancelled)

DAY 14 / Sat, April 28
Artist: Budhaditya Chattopadhyay (IND)
Curator: Emil Clemént Lüth (DK)

DAY 15 / Sun, April 29
Artist: Marie Dahl (DK)
Curator: Marie Dahl (DK)
From 13.00 to 20.00

DAY 16 / Mon, April 30
Artist: Kristian Hverring (DK)
Curator: Marie Dahl (DK)
From 16.00 to 22.00

DAY 17 / Tue, May 1
Artist: Jayne Dent (UK)
Curator: Anne Kathrine Zychalak Stolten (DK)
From 16.00 to 21.00

DAY 18 / Wed, May 2
Artist: Inga Gerner Nielsen (DK)
Curator: Maria Nadia S.Nielsen (DK)
From 13.00 to 22.00

DAY 19 / Thu, May 3
Artist: Danilo Milovanović (BA)
Curator: Paola Paleari (IT)
From 17.00 to 21.00

DAY 20 / Fri, May 4
Artists: Flore Nové-Josserand (FR) and Thorbjørn Andersen (DK) aka Eye-Eye
Curator: Paola Paleari (IT)
From 13.00 to 20.00

DAY 21 / Sat, May 5
Artists: Mana:group
Curator: Co-curated
From 20.00 to 22.00

DAY 21 / Sun, May 6
Finissage: The Archive
Curators: Paola PaleariMaria Nadia S.NielsenAnne Kathrine Zychalak StoltenMarie Dahl, Emil Clemént LüthAnne Julie Arnfred, Julie Jane Nissen and Pete Lamberto
From 15.00 to 20.00


EC1 24H will take place at LOKALE in Griffenfeldsgade 27, in the heart of Nørrebro, Copenhagen.

Screen Shot 2018-02-08 at 20.32.01

Please note that the programme might be subjected to last-minute changes.